Punkl

TRADICIJA IN DEDIŠČINA

S klekljanjem smo se tudi Žirovci vpisali v nacionalni Register žive kulturne dediščine. Da je žirovska čipka živa, je z neprekinjenim delovanjem zagotovo zaslužna tudi Čipkarska šola Žiri (ustanovljena 1906); da pa se tradicija prenaša iz roda v rod, skrbijo številni posamezniki in predvsem posameznice.

V prvem sklopu šolskega projekta Živeti čipko  pozornost namenjamo prav pouku klekljanja in posameznicam, ki že vrsto let klekljajo in nesebično delijo svoje znanje mlajšim.  V septembru je vsak razred obiskal in se seznanil z delom, učnim načrtom in izdelki Čipkarske šole Žiri.  Žirovske klekljarice pa bodo s svojim znanjem in z izkušnjami gostje razrednih ur v oktobru.

Prvi teden v oktobru so nas že obiskale prve babice in dedek. Učenci 3. razredov so namreč z njihovo pomočjo izvedeli, kako in kaj se je klekljalo včasih;  prispevali pa so tudi delček k naši skupni čipki.